Vyhledej
Novinky emailem
Královédvorsko > Architektura > sochy, mobiliář

V Hořicích dokončují umělci na nejstarším sochařském sympoziu svá díla. Uvidíte je tento víkend na nábřeží v Hradci.

Redakce / 26.07.2016, Hořice - Hořicko a Miletín
V Hořicích v Podkrkonoší finišuje letošní ročník sochařského sympozia, které svou tradicí patří k nejstarším na světě. V opuštěném lomu po celý červenec vytváří svá díla z tamního pískovce pětice umělců. Zájem o mezinárodní sympozium je tak velký, že se ho podle pravidel můžou pozvaní autoři zúčastnit jen jednou za život.
„Je to dobrá příležitost udělat velkou skulpturu,“ oceňuje na sympoziu Ind Čander Parkaš. „A především nebylo třeba, abychom předem zasílali projekt, mohli jsme si vybrat jakékoliv téma.“ Vzniklé plastiky pak doplní unikátní hořickou sbírku moderního světového sochařství. 

Právě volná ruka, kterou umělci mají, činí z hořického setkání výjimečnou akci. Vedle abstraktních monumentů se zde neztratí ani sněhulák, kterého sochá jeden ze dvou českých umělců Michal Novotný. „Všeho je spousta - soch ženských, jelenů, koní… Ale sněhuláků je hrozně málo, tak se to snažím dohnat,“ vysvětlil.  

Běžný není ani pracovní komfort, který umělci mají, pořadatelé sami zajistí veškeré dostupné strojové vybavení. Zato si hlídají kvalitu – pozvánku do Hořic, na sympozium se stopadesátiletou tradicí uznávané kamenické školy, získá od odborné poroty jen ten, jehož tvorba obohacuje současné světové sochařství. Zdejší ojedinělá kolekce pod širým nebem čítá od prvního ročníku sympozia založeného v roce 1966 už přes 130 soch.

Letos k nim kromě děl Čandera Parkaše a Michala Novotného přibudou také sochy Japonce Takašiho Kondoa, Ukrajince Volodymyra Kochmara a Češky Martiny Hozové. Hotové skulptury budou představeny posledního července na labském nábřeží v Hradci Králové. Zde zůstanou vystaveny dva roky, poté se vrátí do hořické přírodní galerie.

Zdroj: ceskatelevize.cz

Související články
Nové sochy u pošty ve Dvoře Králové připomínají 70. výročí založení místní zoo
Studenti z Hořic vyrobili sochu Anežky České. Půjde do Vatikánu
Dvůr Králové nad Labem má další dřevěnou sochu - dřevěná liška dává dobrou noc v areálu DDM Jednička
Umělci letošního sochařského sympozia v Hořicích prezentují svá díla dnes večer
Umělci z Indie, Japonska, Ukrajiny i Čech promítali v hořickém lomu svoji dosavadní tvorbu
Budoucí sochaři už nemusí používat jen dláto, hořická škola získala moderní vybavení
Nové sochy pro Safari park Dvůr Králové nad Labem. Podívejte se na videoreportáž
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 431x
 
24.05.2023 - U jičínské nemocnice vznikne nový pavilon psychiatrie spojený se dvěma podzemními patry pro parkování.
22.05.2023 - Informujeme o výluce traťové koleje v úseku Hostinné - Kunčice nad Labem - Vrchlabí ve dnech 29.5. - 15.6.2023.
27.04.2023 - Sváteční prodej: 1. května prodej bez omezení, ale 8. května počítejte s omezením prodeje ve velkých prodejnách
19.04.2023 - Malé obchody v obcích do 1 tisíce obyvatel obdrží v našem kraji celkem více než 3,8 milionu korun na provoz z dotace ministerstva průmyslu.

Volná pracovní místa

Asistent/ka pedagoga (ZŠ Sch. sady)

Školník / školnice (gymnázium DKNL)
Asistentka prodeje (JUTA, a.s)

Zdravotní sestra (Domov důchodců)


Kalendář akcí