Vyhledej
Královédvorsko > Architektura > sochy, mobiliář

Dvůr Králové nad Labem má další dřevěnou sochu - dřevěná liška dává dobrou noc v areálu DDM Jednička

Redakce / 16.05.2016, Dvůr Králové nad Labem
Součástí areálu DDM Jednička je nově liška. Přírodovědný kroužek v Jedničce tak nerozšířil počet chovaných zvířat - to jen při kácení jednoho z početných stromů v areálu se myslelo i na dny příští. Ze smrku zbyl dvoumetrový pařez včetně kůry a do něj se včera v rámci programu Prima hrátek zařízly pily dřevosochaře pana Kučery. Výsledkem je - liška!

FOTOGALERIE - Liška - nová dřevěná socha ve Dvoře Králové

Pan Kučera tvoří sochy ze dřeva již více než 6 let a je radost dívat se na jeho tanec s pilou (video níže). A rozhodně nepoužívá jen jednu. Většina přítomných diváků zpočátku hádala, že z dvoumetrového pařezu na nás kouká pes, ale když se dolů po kůře začal vinout ocas, bylo jasné, že se netrefili. 

Led či dřevo - sochař s pilou

Pokud jste toto dřevosochání nestihli, můžete si mistrovství pana Kučery vychutnat za 2 týdny na Hájemství. Vzniknou opět - jak jinak - zvířata. I když, jak sám pan Kučera přiznal, jeho kamarádi se mu diví, proč nevyřezává ladné křivky žen. On má však slabost pro havrany, kteří na Prima hrátky přicestovali spolu s ním a hned sloužili dětem jako místo pro hraní bez hranic. Jeho sochy však nemusí nutně být jen ze dřeva - letošní ledosochání v Dobré Vodě u Hořic (fotoreportáž zde) byla výzvou i pro něj. Pamatujete si na toho koně, co vystupoval z vody, nebo jedovatou žábu? Led už roztál, ale třeba jeho medvědi na stezce na Medvědín stojí stále.

Dřevěné sochy ve Dvoře Králové

Dřevěné sochy tak ve Dvoře pěkně přibývají - vedle nově vzniklé lišky tu kruhové křižovatky zdobí a také baví surikaty, lvi, supi se zoborožci. V případě lišky je to však trochu jiné - pokácený strom se použil přímo na místě. Tak mě při vzpomínce na pokácené stromy v Schulzových sadech napadlo, proč se třeba právě u nás ve městě více nevyužívá tento způsob zpracování torz stromů. Broukoviště sice zrovna v Schulzových sadech máme, ale fakt, že ty pohozené klády jsou broukoviště, tuší jen málo lidí. 

Užitečná torza stromů

Na internetu jsem našla mobiliář vytvořený z torz stormů v areálu mateřské školky, ale dočetla jsem se i o možnosti využívat pařezů cíleně jako stolků, židliček, broukovišť atd. 

Neznám další okolnosti, které se takto vzniklých torz týkají (stav stromu/pařezu, cena, udržitelnost, údržba atd), a tak budu ráda, pokud někdo z oboru se zapojí do diskuse a předá zkušenosti osobní či z jiných měst.

Diskuse

Líbilo by se vám, kdyby vybrané pokácené stromy sloužily jako mobiliář parku, lesa, zahrady? Nebo si myslíte, že torzo stromu je věc, která nemá mezi zdravými stromy své místo?

Autor: Kateřina Sekyrková 


Související články
Kraj při příležitosti výročí bitvy u Hradce Králové obětem vystaví pomník
Dvůr Králové nad Labem se chlubí novou pasáží. Slavnostně byla otevřena ve středu 27. dubna
Nové sochy u pošty ve Dvoře Králové připomínají 70. výročí založení místní zoo
Studenti z Hořic vyrobili sochu Anežky České. Půjde do Vatikánu
V Hořicích dokončují umělci na nejstarším sochařském sympoziu svá díla. Uvidíte je tento víkend na nábřeží v Hradci.
Nosorožec Súdán ožil. Dvůr Králové nad Labem má další kruhovou křižovatku se zvířetem
Vaše komentáře

Přečteno 2648x
 
15.07.2024 - České dráhy vydaly zprávu, která v těchto horkých dnech upozorňuje na vyšší pravděpodobnost závad na infrastruktuře i na vozidlech a souvisejícímu omezení vlakové dopravy. Na jakkoliv dlouhou cestu vlakem si s sebou vezměte dostatek tekutin.
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.

Volná pracovní místa

Učitel/ka fyziky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka informatiky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka Hv, Pč (MŠ a ZŠ Bílá Třemešná)

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí