Vyhledej
Královédvorsko > Vzdělávání > základní školy > ZŠ Schulzovy sady

Ze školky do školy - Jemná motorika (5. díl)

Redakce, / 18.02.2024, Dvůr Králové nad Labem, zsschulzovysady.kralovedvorsko.cz

FOTOGALERIE - Ze školky do školy - 5. díl Jemná motorika


Nastupující prvňáčci by měli zvládat správně držet psací náčiní, umět modelovat a stavět ze stavebnic, ale také rozlišovat pravou a levou stranu. Dostatečně rozvinutá jemná motorika pomůže dětem v osvojování písma.

Při kreslení by dítě mělo vyvíjet přiměřený tlak na podložku a vést plynulé, cíleně vedené čáry. Před kreslením nebo psaním je důležité se rozcvičit. Třeba uvolňovacími cviky z plavání s oblíbeným opičákem Monkeym.

Jakými aktivitami podpořit rozvoj jemné motoriky?

  • Navlékejte korálky, knoflíky nebo těstoviny. Pořídit si můžete i některou provlékací hru. Zapínání patentů a zipů na oblečení k tomu také patří. 
  • Skládejte ze stavebnic a postupně zmenšujte kostičky. Pořiďte si modelínu nebo magický tekutý písek a tvořte. 
  • Kreslete, malujte. Pastelkami, vodovkami, ale i prstovými barvami. Pastelky a tužky vám doporučujeme v trojhranném provedení, alespoň 10 cm dlouhé a s kvalitní tuhou, aby dítě nemuselo příliš na papír tlačit. 
  • Podívejte se na popis a na video o správném úchopu tužky. Využijte náš pracovní list s grafomotorickými cvičeními
  • Nechte si pomoct s domácími pracemi - hnětením těsta, vykrajováním, věšením prádla. Můžete nechat svou ratolest zamykat a odemykat, ale také otáčet stránky při večerním čtení. 


Získané dovednosti uplatní malí školáci nejen při výuce psaní, ale třeba také při výtvarné výchově a pracovních činnostech. Na ZŠ Schulzovy sady je využijí i při nejrůznějším tvoření ve školní družině, při vánočních dílnách prvního stupně nebo třeba v kroužku keramiky. 

Pozvánka do školy  - Zpívánky


Nejen jemnou motoriku si děti budou procvičovat také u nás ve škole toto úterý 20. 2. 2024, kdy Vás zveme od 16 hodin na první setkání z cyklu Ze školky do školy nazvané “Zpívánky”, které se bude konat na budově A.

V následujícím díle našeho online seriálu se budeme věnovat tématu vnímání.

Eliška Tauchmanová, školní speciální pedagog
&
Lenka Mikesková, školní psycholog
Monika Voleská, školní psycholog, autor článku

Základní školy Schulzovy sady  
Dvůr Králové nad Labem 

Další články ZŠ Schulzovy sady

 
Vaše komentáře

Přečteno 136x