Vyhledej
Novinky emailem
Královédvorsko > Vzdělávání > střední školy

Další škatulata v krajském středoškolském vzdělávání: kraj reaguje na aktuální poptávku na trhu

Redakce / 23.01.2022, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Celkem 5 středních škol zřizovaných Královéhradeckým krajem v Hořicích, Trutnově, Nové Pace, Novém městě na Metují a Červeném Kostelci se týkají strategické změny, které schválili krajští radní na začátku roku 2022. Změny znamenají kromě stěhování i vznik nových oborů tam, kde nyní pracovníci chybí: zdravotnické a sociální služby.

  • Ve školním roce 2022/23 hořická zemědělská akademie uvolní prostory v Lázních Bělohrad pro teoretickou výuku oborů novopacké Střední školy gastronomie a služeb. 
  • Ve školním roce 2022/23 průmyslová škola Otty Wichterleho se sdílet v Hronové uvolní prostory v Červeném Kostelci pro některé obory trutnovské zdravotnické školy.
  • Od školního roku 2023/24 novoměstská průmyslová škola ukončí výuku v areálu v Opočně.

Náměstek hejtmana Arnošt Štěpánek odpovědný za oblast školství a sportu obhájil změny tvrzením, že kraj potřeboval stabilizovat krajské školství a dát všem aktérům jasnou vizi, jakým směrem se školy mají ubírat. Dílčí kroky již udělala jeho předchůdkyně Martina Berdychová. V roce 2018 odvolala Rada KHK z důvodu optimalizace středního školství v KHK 30 ředitelů, z toho 14 z důvodu zániku jejich místa. Kraj tvrdí, že ušetří přesunem vybraných oborů peníze za investice do opravy budov v Opočně a za výstavbu chybějících kapacit pro novopackou střední školu gastronomie a služeb a vybrané střední školy z Trutnova.

Zahradníci v Kopidlně podpořeni

Zároveň Rada KHK letos rozhodla o zachování Střední zahradnické školy Kopidlno jako celek a zatraktivnění jejích oborů. 

Z Lázní Bělohrad odchází zemědělci, přichází cukráři

Dále rada kraje přesunula z budovy školy a sportovní haly v Lázních Bělohradě do Hořic teoretickou výuku oborů Zemědělské akademie a Gymnázia Hořice – střední školy a vyšší odborné školy. Odborný výcvik ale zůstane v dílnách v Kotykově mlýně do doby, než se v Hořicích postaví nová hala. Uvolněné prostory v Lázních Bělohrad využije novopacká Střední škola gastronomie a služeb. Ta v posledních dvou letech navyšuje počty přijímaných žáků a v současné době se dostává na hranu kapacitních možností. "V první fázi předpokládáme převedení zhruba čtyř až pěti tříd oborů cukrář a kuchař-číšník,“ doplnil náměstek Štěpánek.

V Červeném Kostelci budou vzdělávat místo odborníků v oděvnictví zdravotníky

Střední průmyslová škola Otty Wichterleho, příspěvková organizace, plánuje kompletní přesun vybraných oborů vzdělávání z Červeného Kostelce do sídla školy ve Velkém Poříčí, a to od školního roku 2022/23. Například dny otevřených dveří oboru textilnictví a oděvnictví se již v Červeném Kostelci letos z tohoto důvodu nekonaly. 

Do Červeného Kostelce se naopak přemístí některé stávající zdravotnické obory VOŠ zdravotnické, SZŠ a OA akademie Trutnov. „Částečné přenesení zdravotnických oborů do Červeného Kostelce přinese větší komfort i větší motivaci pro uchazeče z blízkého okolí. V této lokalitě je totiž poměrně silná a významná aktivita pečovatelských, charitních a sociálních služeb s dobrou perspektivou pro uplatnění absolventů a jejich praxi,“ vysvětluje náměstek. 

Od školního roku 2022/23 trutnovská škola hodlá rozšířit nabídku vzdělávání o dva nové obory: masér ve zdravotnictví a nutriční asistent. Královéhradecký kraj již podal žádost o změny zápisu a zápis nových oborů v rejstříku škol a školských zařízení, aby pro ně školy mohly do 31. ledna 2022 vyhlásit přijímací řízení. 

Opočno bez pobočky novoměstské střední školy

Střední průmyslová škola, Odborná škola a Základní škola, Nové Město nad Metují ukončí od školního roku 2023/24 výuku v areálu v Opočně v Nádražní ulici, kde se v současné době vzdělává 85 žáků. Výuka oborů se následně přesune do Nového Města nad Metují, kde škola efektivněji využije prostory pro výuku a ušetří se také provozní prostředky spojené s areálem v Opočně i prostředky nutné pro zajištění jeho oprav a údržby.


Královéhradecký kraj zřizuje 54 středních a osm vyšších odborných škol. V letošním roce je navštěvuje 19 623 žáků a 576 studentů.


Zdroj: Královéhradecký kraj, fcb KHK
Foto: https://spsow.cz

 
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 603x
 
24.05.2023 - U jičínské nemocnice vznikne nový pavilon psychiatrie spojený se dvěma podzemními patry pro parkování.
22.05.2023 - Informujeme o výluce traťové koleje v úseku Hostinné - Kunčice nad Labem - Vrchlabí ve dnech 29.5. - 15.6.2023.
27.04.2023 - Sváteční prodej: 1. května prodej bez omezení, ale 8. května počítejte s omezením prodeje ve velkých prodejnách
19.04.2023 - Malé obchody v obcích do 1 tisíce obyvatel obdrží v našem kraji celkem více než 3,8 milionu korun na provoz z dotace ministerstva průmyslu.

Volná pracovní místa

Asistent/ka pedagoga (ZŠ Sch. sady)

Školník / školnice (gymnázium DKNL)
Asistentka prodeje (JUTA, a.s)

Zdravotní sestra (Domov důchodců)


Kalendář akcí