Vyhledej
Novinky emailem
Královédvorsko > Vzdělávání > střední školy

Angličtinu bude na SŠIS letos učit i rodilá mluvčí: Alanna z Pensylvanie

Redakce / 3.09.2019, Dvůr Králové nad Labem, sposdk.kralovedvorsko.cz
V zahájeném školním roce pomáhá s výukou angličtiny na českých školách celkem 31 mladých Američanů a Američanek. Jedna z nich zavítá i do Dvora Králové, a to na místní Střední školu informatiky a služeb, kde bude pomáhat s výukou angličtiny jako stipendistka mezivládního česko-amerického Fulbrightova programu.

Alanna Powers bude na SŠIS rok nejen vyučovat angličtinu, ale také bydlet se studenty na internátu. Potkávat ji budou všichni i v jídelně, široká veřejnost ve městě. Má spoustu plánů a vzdělávacích aktivit, které by chtěla vyzkoušet nejen na škole.

O tento program je velký zájem ze strany českých škol i u amerických uchazečů. Dle koordinátorky programu Kristýny Džmuráňové, vybírají každoročně asisteny z asi 200 uchazečů a podobný zájem je také na straně českých škol. Po výběru nejlépe připravených Američanů pro každého hledají nejvhodnější školu. Stipendisté působí na všech typech středních škol s maturitou – obchodních, zdravotnických, průmyslových, lesnických, zemědělských, uměleckých i na gymnáziích. Stipendisté se shodují, že hlavním přínosem je poznání nové kultury. Program tak naplňuje hlavní poslání Fulbrightovy komise – vzájemné porozumění mezi občany České republiky a USA. Program českým středoškolským studentům a pedagogům umožňuje získat roční pracovní i osobní zkušenost s rodilým mluvčím z USA a mladí Američané se seznámí s běžným životem a kulturou v České republice. Díky navýšení finančního příspěvku Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy je počet asistentů již třetím rokem kolem 30. Program však pilotně funguje od roku 2005, a v České republice se tak postupně vystřídalo už 175 asistentů.  

Fulbrightova komise, která program English Teaching Assistants (ETA) spravuje, při výběru upřednostňuje mimopražské školy, které mají minimální možnost získat pro výuku angličtiny rodilého mluvčího. V tomto školním roce absolventi prestižních amerických univerzit působí na školách v těchto městech: Bechyně, Český Těšín, Děčín, Dobruška, Dvůr Králové nad Labem, Frenštát pod Radhoštěm, Frýdlant, Hronov, Cheb, Chodov, Jeseník, Karlovy Vary, Kroměříž, Liberec, Mladá Boleslav, Moravský Krumlov, Ostrava, Pelhřimov, Podbořany, Polička, Přerov, Rakovník, Slavičín, Šumperk, Tábor, Vsetín, Vysoké Mýto, Žatec a Židlochovice. 

Komise J. Williama Fulbrighta již od roku 1991 na základě mezivládní dohody spravuje česko-americký program vládních stipendií a koordinuje vzdělávací, vědecké a kulturní výměny. Komise také poskytuje informační a poradenské služby pro zájemce o studium v USA. Bližší informace o Fulbrightově komisi naleznete na www.fulbright.cz.
Mapa asistentů ve výuce angličtiny ve školním roce 2019/2020: 

Kateřina Sekyrková

Zdroj: The J. William Fulbright Commission, fcb SŠIS

Další články SPOŠ Dvůr Králové nad Labem

 
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 2407x