Vyhledej
Novinky emailem
Královédvorsko > Turistika > tipy na výlet

Sladkovodní obří akvárium v Hradci Králové je evropský unikát

Redakce / 28.05.2019, Hradec Králové - Okres Hradec Králové
V době, kdy v královédvorské zoo opravují vodní svět a Dvoráci přišli na chvíli o pohled do velkých akvárií, se nabízí udělat si výlet do Hradce Králové, kde jsou v soukromé vile k vidění i rejnoci. A to nejen v klasickém akvárku.

FOTOGALERIE - Obří sladkovodní akvárium v Hradci Králové

Živí rejnoci patřili již dlouho do našich rodinných výletních plánů. Než se však rozjedeme pohladit si rejnoka do zlínské zoo, nebo se něj dívat v obřích akváriích v Monaku nebo v mořském světě v San Diegu, vypravili jsme se na místo nejbližšího možného setkání - do Hradce Králové.

Tam se nachází v soukromé vile největší sladkovodní akvárium v Evropě a s ním i kousek deštného pralesa - přímo nad akváriem, který má tvar tunelu. A není malé: je 5 metrů dlouhé, 8 metrů široké, výška hladiny ode dna je 4,8 metru.

Nahoru po schodech se nejdříve návštěvníci dostanou do prostoru nad tímto obrovským akváriem, kde je až 90% vlhkost udržovaná díky umělé mlze a deštíkům. Botanikovo srdce zaplesá nad rozmanitostí orchidejí, orchideje, bromelií nebo tillandsií. Obdivovatelé vodní říše z pralesa seshora pozorují akvárium plné ryb včetně mláďat (přehled zde http://www.obriakvarium.cz/nase-ryby). Po schodech dolů se dostávají návštěvníci do tunelu ze speciálního akrylátové skla o tloušťce 6,5 cm. Všechny vykulené diváky obkloupují shora i ze stran ve sladké vodě plující jihoamerické a středoamerické ryby. Na dně je i ON - rejnok. Popisky podél chodby tunelu poskytují základní informace o rybách, které vidíme.

Vodu do tohoto akvária se 130 tisíci litry vody čerpá provozovatel ze své studně a speciální sklo, které nás od mazonského světa odděluje, bylo samozřejmě vyrobeno na zakázku - a to v Japonsku.

Bohužel jedna jediná průvodkyně zde má funkci pokladní, prodavačky v obchodu se suvenýry a zřejmě i obsluhuje v kavárně. Obdivuji její trpělivost, na druhou stranu samotný výklad i prohlídka prostoru byli sice vyčerpávající, ale značně uspěchané. 

Šplháme tak po venkovních schodech do 3. patra, kde je slibované kavárna Café Piraňa. Nikdo však neobsluhuje, ani neprodává, kavárna je prázdná, ale o patro níž nás mile překvapují další akvária - a to nejen s krásnými rejnoky. Místnost plní zároveň funkci promítací a děti se zaseknou u dokumentu ze života jihoamerických domorodců. Nabažíme se rejnoků, uctivě se pokloníme piraním ve vedlejším akváriu a nehybné staré želvě a opouštíme amazonský svět, který zde vybudoval cestovatel David Šmeral.

Cestou pod schody nás však doslova zarazí strom, kterého nám skvěle popíše informační cedule. Sekvojovec patří mezi velikány a tenhle roste teprve 20 let, ačkoliv výšku už má úctyhodnou. Oceňujeme ceduli, která jeho i další velikány popisuje a navzájem obrazově srovnává. Devítileté děti u ní nakonec stráví dobrovolně půl hodiny a fotku se sekvojovcem v roce 2019 si sami vyžádají.

Celý výlet nás s cestou vlakem ze Dvora Králové do Hradce a zpět a pěší procházkou k vile z hlavního nádraží v Hradci trvá 4 hodiny. 

Vstupné: 120 Kč /dospělí, 80 Kč/děti, ZTP, senioři

Otevírací doba: úterý - neděle 9-18, pondělí zavřeno (výjimkou jsou prádzniny 11-16 hod.)

Kateřina Sekyrková

Související články
Rekonstrukce Vodního a Ptačího světa, restaurace u Lemurů o jedno patro vyšší - novinky královédvorské zoo na rok 2017
Zoo ve Dvoře Králové investuje do pavilonů i nové expozice. V ceníku zrušila mimosezonu
Související odkazy
Obří akvárium
 
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 4731x
 
24.05.2023 - U jičínské nemocnice vznikne nový pavilon psychiatrie spojený se dvěma podzemními patry pro parkování.
22.05.2023 - Informujeme o výluce traťové koleje v úseku Hostinné - Kunčice nad Labem - Vrchlabí ve dnech 29.5. - 15.6.2023.
27.04.2023 - Sváteční prodej: 1. května prodej bez omezení, ale 8. května počítejte s omezením prodeje ve velkých prodejnách
19.04.2023 - Malé obchody v obcích do 1 tisíce obyvatel obdrží v našem kraji celkem více než 3,8 milionu korun na provoz z dotace ministerstva průmyslu.

Volná pracovní místa

Asistent/ka pedagoga (ZŠ Sch. sady)

Školník / školnice (gymnázium DKNL)
Asistentka prodeje (JUTA, a.s)

Zdravotní sestra (Domov důchodců)


Kalendář akcí