Vyhledej
Královédvorsko > Sport

Padne na MČR ve šplhu v Pardubicích světový rekord? (18. listopadu 2023)

Redakce / 15.11.2023
Sport, který dal České republice první zlatou olympijskou medaili, bude mít u nás svůj letošní vrchol tuto sobotu 18. listopadu v nákupním centru Palác Pardubice. A očekávají se zde velké věci.

FOTOGALERIE - Padne na MČR ve šplhu v Pardubicích světový rekord? (18. listopadu 2023)


Hlavním lákadlem 21. Mistrovství České republiky ve šplhu je totiž ohlášený útok aktuální české jedničky Matěje Cigla ze Sokola Brno 1 na světový rekord! Dosavadním držitelem českého a zároveň světového rekordu v této kategorii je již od roku 2009 legendární Aleš Novák s časem 4,87 vteřiny. Osobní rekord Matěj Cigla je však jen těsně za pětivteřinovou hranicí 5,13 s.

Bohužel Martin Vacek, loňský Mistr republiky, držitel letošního světového rekordu ve šplhu na 14metrovém laně a zároveň ředitel závodu, utrpěl vážné zranění a nemůže tak obhajovat titul. Hlavními soupeři Matěje Cigla tak budou teprve dvacetiletý Adam Novotný a také jeho skoro o dvacet let starší trenér Patrik Valut. Oba borci ze Sokola Libeň se v letošních tabulkách řadí těsně za sebou na 3. a 4. místo.Zajímavostí závodu bude rovněž účast pětinásobného mistra Francie Arnauda Bourdiera, který se svým týmem zároveň připravil pro Mistrovství České republiky krásnou videopozvánku: 

Velký souboj se očekává také mezi ženami, které šplhají na laně dlouhém 4,5 metru. Hlavními favoritkami jsou Jana Hurdálková ze Sokola Dvůr Králové a Ema Galeová ze Sokola Brno 1, kdy obě šplhají na hranici 5 vteřin. Adeptkami na bronzovou medaili je hned několik závodnic s časem okolo 6 vteřin. Závod tak jistě bude velmi napínavý.

Mistrovství České republiky začne v 11 hodin závodem žáků a žákyň na 4,5 metrovém laně. Ve 13 hodin budou rovněž na 4,5m laně závodit dorostenci a také dorostenky a ženy. Muži začnou svůj závod na 8m laně od 15 hodin. Závod můžete sledovat i online na živém streamu na Youtube. Odkaz na přenos bude k dispozici těsně před závodem na www.svetsplhu.cz a na FB Svět šplhu.

Pořadatelem závodu jsou TJ Sokol Pardubice 1 a Palác Pardubice z pověření Výkonného výboru šplhu na laně pod ČGF.

O šplhu na laně
Šplh na laně je sportovní gymnastická disciplína, ve které závodníci šplhají po zavěšeném laně bez přírazu, tedy výhradně pomocí rukou. Hodnotícím kritériem je zde čas potřebný k dosažení cíle. Závodí se ve třech, nebo čtyřech kolech a započítává se pouze nejlepší čas. Na Mistrovství České republiky je potřeba se kvalifikovat účastí na nejméně dvou z cca 10 Velkých cen, které se každoročně konají v různých místech republiky a zároveň má každá kategorie svůj časový limit, které je nutné splnit. 

Zlato a bronz na Olympijských hrách v Paříži v roce 1924

Ze všech olympijských her, na kterých byl šplh zařazen, měla olympiáda v Paříži roku 1924 nejkvalitnější obsazení. Kvalita byla jak v nejvyšším počtu zastoupených zemí, tak v početním obsazení. Délka lana zde byla 8 m. Vítězem se stal československý reprezentant Bedřich Šupčík s časem 7,2 vteřiny. Druhý skončil domácí závodník F. Sequin s časem 7,4 vteřiny, třetí místo obsadil další český závodník Ladislav Vácha s časem 7,8 vteřiny.

Novodobá historie a Olympijské hry 2024

Patrně i díky blížícímu se 70. výročí těchto medailí byl šplh v roce 1993 v České republice obnoven a od roku 2002 se pravidelně koná také Mistrovství České republiky. V příštím roce to bude již 100 let od památné olympiády a výbor šplhu na laně ve spolupráci s Českou gymnastickou federací a Českou obcí Sokolskou připravují sérii akcí, které budou tuto vrcholnou událost připomínat. Vrcholem oslav bude exhibiční závod a pokus o překonání světového rekordu při příležitosti olympiády v Paříži v Českém olympijském domě v Paříži.

Základní informace

Název závodu:

XI. Mistrovství České republiky ve šplhu na laně

Místo konání:
PALÁC PARDUBICE, Masarykovo náměstí 2799

Podrobné informace:

www.svetsplhu.czFB/svetsplhu.czIG/ropeclimbingcz/Youtube
Propozice závodu

Vypsané kategorie:
- Žáci, ročník 2008 a mladší
- Žákyně, ročník 2008 a mladší
- Dorostenci, ročník 2007 – 2005
- Ženy a dorostenky, ročník 2007 a starší
- Muži ročník, 2004 – 1973
- Masters ročník, 1972 a starší

Zde bude živý přenos celého Mistrovství ČR ve šplhu na laně:


Jan Holan

 
Vaše komentáře

Přečteno 540x
 
15.07.2024 - České dráhy vydaly zprávu, která v těchto horkých dnech upozorňuje na vyšší pravděpodobnost závad na infrastruktuře i na vozidlech a souvisejícímu omezení vlakové dopravy. Na jakkoliv dlouhou cestu vlakem si s sebou vezměte dostatek tekutin.
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.

Volná pracovní místa

Učitel/ka fyziky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka informatiky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka Hv, Pč (MŠ a ZŠ Bílá Třemešná)

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí