Vyhledej
Novinky emailem
Královédvorsko > Sport > krasobruslení

Trenérka Michaela Koblasová je zakladatelkou celorepublikového projektu Bruslička. V březnu se ve Dvoře koná jeho velké finále

Místní krasobruslařský klub zve veřejnost v březnu hned na 2 akce

Redakce / 27.02.2020, Dvůr Králové nad Labem
V polovině března se na zimním stadionu ve Dvoře Králové koná po mnoha letech velké finále projektu Bruslička. Jedná se o takové malé mistrovství republiky dětí, pro které je krasobruslení velkou radostí, ale nechtějí, nebo nemohou trénovat mnohokrát týdně prakticky po celý rok. Jak je těžké takový projekt prosadit na vyšších místech nám prozradila sama iniciátorka:Michaela Koblasová z Krasobruslařského klubu Dvůr Králové nad Labem


Kdy vznikl projekt Bruslička a jak se vyvíjel?

Projekt Bruslička vznikl v červenci roku 2007. První tři sezóny od vzniku projektu zajišťoval jeho chod Krasobruslařský klub Dvůr Králové nad Labem. V květnu 2010 byl projekt předán Českému krasobruslařskému svazu (dále jen "ČKS"), který přislíbil jeho pokračování v systému nově vzniklého Poháru ČKS.

Dnes již součástí Poháru ČKS není, co se stalo?

Počínaje sezonou 2013/2014 pak došlo k obnovení projektu Bruslička pod hlavičkou našeho klubu, neboť čas ukázal, že Pohár ČKS nabral jiný směr, než původní systém projektu. 

Co je to Finále projektu Bruslička?
Finále projektu Bruslička je soutěž, na kterou se nominuje 20 nejlépe umístěných závodníků dané kategorie v žebříčku projektu a žebříčku klubových soutěží. Tato soutěž bude zahájena slavnostním večerem (jehož součástí bude kulturní program a losování) a následným soutěžním dnem v sobotu 14. března 2020.  

Termín konání:

13. března - společenský večer v Hankově domě od 18:15 do 19:45 hodin
14. března - samotná soutěž na zimním stadionu od 7:15 do 19:30 hodin

Sponzoři finále:
Juta a.s.  l  Rostislav Kříž – autodoprava  l  Papírnictví u pošty Dvůr Králové n.L.  l  Karel  Kühnel – nákladní silniční doprava  l  Pavel Pabiška  – zemní práce  l  Cukrářství Dominika Mervarta

Kam se od původního záměru odchýlil? Co bylo důvodem, že jste se projektu znovu ujala vy sama?

ČKS nastavil velmi vysokou laťku v náplních programů. Začala-li dívka bruslit v 11 letech a po roce svého snažení se chtěla zúčastnit Poháru ČKS (který od jara 2010 Brusličku nahradil), pak aby uspěla, musela předvést v kategorii žactva „B“ až tři dvojité skoky a kombinované piruety. Kategorie pro úplné začátečníky vůbec or poháru zařazeny nebyly. Věkové kategorie těch nejmladších nebyly výkonnostně odlišeny vůbec. Velká část dětí, pro kterou byla původní Bruslička určena, postupně přestala na soutěže Poháru ČKS jezdit.

Pro koho je tedy projekt Bruslička určen?

Pro děti s krasobruslením začínající, pro děti netrénující tak intenzivně jako děti z klubů, kde trénují téměř každý den od července do dubna. Pro děti, které začaly s krasobruslením později, než je obvyklé (např. ve věku 9 a více let). Pro děti, které nemají schopnost skákat víceobratové skoky a točit obtížné piruety, ale přesto chtějí krasobruslit a soutěžit s dětmi se srovnatelnou výkonností. Jinak řečeno, projekt Bruslička vyplňuje chybějící článek v systému výkonnostních krasobruslařských soutěží (Český pohár - Pohár ČKS - projekt Bruslička). Projekt Bruslička má i svůj žebříček, do kterého se započítávají tři nejlepší umístění v sezóně.
 
Dá se tedy říct že Bruslička vrací krasobruslení také mezi sporty rekreační, zábavné a zdraví a duchu prospěšné? 
V zásadě ano, nicméně i trénování na Brusličku zabere relativně hodně času (pro většinu dětí 3 – 4 tréninkové jednotky v týdnu, z toho dvě v brzkých ranních hodinách), což pro mnoho lidí již nesplňuje znaky rekreačního bruslení. Je třeba si uvědomit, že mnozí jejich vrstevníci umístění v první čtvrtině žebříčku Českého poháru, tedy nejvyšší soutěže v ČR, uvedené tréninkové jednotky absolvují někdy i během jednoho jediného dne a s výjimkou jednoho až dvou měsíců po dobu celého kalendářního roku.
Naším cílem je vytvářet pozitivní vztah dětí ke sportu a pohybové aktivitě vůbec (nejen na ledě). V rámci tohoto cíle zpestřujeme dětem celoroční trénink klubovými výlety a nácvikem různých vystoupení, včetně tradičního vystoupení na závěr sezóny. Chceme, aby se i z krasobruslení znovu stal sport, kterému se, byť ne na vrcholové úrovni, mohou věnovat i děti, jejichž rodiče nemohou nebo nechtějí vynakládat za tento druh sportu velké finanční částky a množství času. Přirozenou vlastností dětí je soutěživost, radost z úspěchu, ale i umění unést neúspěch. Aby bylo možné popsaný cíl naplnit, potřebujete soutěže, jako je právě projekt Bruslička. 

Jaká je nyní podpora projektu Bruslička ze strany Českého krasobruslařského svazu?

Projekt byl v minulosti podpořen bývalou předsedkyní ČKS paní Věrou Tauchanovou, která se v samotných začátcích osobně podílela na tvorbě pravidel projektu. Finančně byl od doby svého vzniku, tj. od roku 2007 podpořen jednou a to částkou ve výši cca 5000 Kč (v roce 2009). V současné době není projekt ze strany ČKS žádným způsobem podporován. Dne 27. 8. 2019 jsem požádala ČKS o poskytnutí součinnosti při konání finálové soutěže projektu Bruslička, ale ani této mé žádosti vyhověno nebylo.
 

Proč se Český krasobruslařský svaz staví k projektu Bruslička zády?

Já sama jsem oficiální stanovisko ČKS k Brusličce neobdržela, proto nemohu na tuto otázku odpovědět.

Kdo tedy hradí náklady na provoz celého projektu Bruslička?

Všichni, kdo se na projektu podílí, pracují zadarmo. Stabilními náklady jsou částky hrazené za služby související s provozem webových stránek, které od roku 2007 dosud činily částku 9 tis. Kč; tyto hradil a hradí klub, jehož jsem členem, Krasobruslařský klub Dvůr Králové nad Labem.
 

Předpokládám že sponzory byste neodmítli?

Ano, zájem o sponzory máme velký. Z prostředků bychom hradili náklady související s provozem webových stránek, případně se založením a správou dalších komunikačních sítí (FCB) a dále náklady související s plánovaným Finále projektu Bruslička tak, aby jeho účastníci měli stejné podmínky jako děti účastnící se MČR (nemuseli hradit startovné). Dále bychom chtěli na finále připravit pro děti krásné ceny, včetně pamětní medaile s logem projektu Bruslička, kterou obdrží každý účastník finále.

Příští pozvánka bude na tradiční pohádku na ledě. Prozradíte už do předu o čem to letos bude?

Zatím napíšeme název - Pohádkové putování  - Ostatní si necháme jako malé tajemství. Ale určitě si rezervujte v kalendáři nedělní odpoledne 22. března 2020 od 14:30 hodin :-) 

 

Děkuji za rozhovor

Jan Holan
 


FOTOGALERIE - Krasobruslařský klub ve Dvoře Králové chystá na březen hned 2 akce, na které by rád pozval širokou veřejnost

Související články
III. ročník Memoriálu Karla Diviše v krasobruslení
Štěpán Břeň z královédvorského oddílu krasobruslení se umístil na 4. místě na Zimní olympiádě dětí a mládeže!
Velkolepá krasobruslařská pohádka Lotrando a Zubejda se blíží! Podívejte se, kdo všechno se na pohádce podílí!
Připomeňte si besedu s Věrou Čáslavskou. Máme video!
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 1766x
 
01.03.2023 - Obyvatelé a návštěvníci Trutnova mohou od 1. března 2023 využívat novou městskou vlakovou linku. Je provozována v pracovní dny a cestující na ní mohou využít všechny platné tarify, včetně tarifů IREDO a časového jízdného MHD Trutnov.
05.01.2023 - Město Trutnov zavádí od tohoto roku sběr odpadu způsobem Door-to-Door, ruší velkoobjemové kontejnery i v integrovaných obcích Trutnova.
05.12.2022 - Ministerstvo dopravy spouští Portál dopravy, který na jednom místě umožní občanům elektronicky komunikovat s úřady v oblasti dopravy, podávat žádosti o výměnu řidičského průkazu, získat výpis z bodového konta, nahlížet na údaje o vozidlech, řešit elektronické služby v oblasti plavidel, letectví apod.

Volná pracovní místa

Učitel/ka 2. stupně ZŠ (Dvůr Králové n L.)

Uklízeč/ka (Domov důchodců)

Účetní (JUTA a.s.)Kalendář akcí