Vyhledej
Královédvorsko > Služby občanům > Rozvoj regionu

Město Dvůr Králové na dotačních zásnubách v Polsku: cílem je rekonstrukce budov s informačním centrem

Redakce / 19.04.2023, Dvůr Králové nad Labem
Nového zahraničního partnera našel Dvůr Králové ve 60 km vzdálené polské obci Kowary. Tato obec s téměř 12 tisíci obyvateli se nachází na úpatí Krkonoš a v Královéhradeckém kraji má již další 4 partnerská města - Černý Důl, Malou Úpu, Vrchlabí a Žacléř.


S městem Dvůr Králové pojí tuto obec podobné investiční záměry, na které mohou společně čerpat finanční prostředky z příhraničních dotačních programů. Smlouvu o spolupráci podepsal starosta a starostka těchto měst v pátek 14. dubna 2023 na polské straně. Komunikace ohledně spolupráce však začala již loni na podzim. 

Kowary v současnosti obnovují bývalou nádražní budovu, kde vznikne informační turistické centrum a také prodejna regionálních produktů, minimuzeum kowarského průmyslu a mizejících profesí. Dvůr Králové řeší podobný projekt: rekonstrukci informačního centra v čp. 2 na náměstí TGM a také stěhování městské knihovny do sousední budovy městské spořitelny. Projednat možnou spolupráci přijela polská delegace již v lednu a zároveň nevynechala příležitost prohlédnout si obě budovy na náměstí včetně stávajícího sídla knihovny v Tylově ulici. 

Místostarosta města Jan Helbich v tiskové zprávě informoval, že v rámci tohoto projektu by se mohla realizovat nejen rekonstrukce budovy čp. 2 na náměstí T. G. Masaryka s cílem vybudovat informační centrum se zázemím, ale také by mohlo dojít k rekonstrukci poměrné částo zahradního parteru čp. 2. „Na základě společného projektového záměru se tak nyní chystáme podat společnou žádost o dotaci,“ dodal místostarosta. 

Obec Kowary na své webu v českém jazyce uvádí, že jeho velkou výhodou je mimořádně atraktivní poloha, kdy se snaží budovat svůj obraz jako lázeňské středisko s tradicemi, které jsou oblíbené mezi turisty. Přes 200 let těžilo město z tkalcovství, ve 20. století z hornictví, kdy se zde na přelomu 40. a 50. let v utajení těžila uranová ruda.

Na podzim roku 2021 se z důvodu možnosti čerpání dotace obnovovalo po Covidu partnerství Dvora Králové s obcí Kamenná Hora. Jak nám sdělila tisková mluvčí Miroslava Kameníková, tehdy zamýšlený projekt, který byl připravován ve spolupráci s městem Hořice a zahraničními partnery obou měst, nebyl podpořen dotací, a proto nedošlo k realizaci. „V rámci dotačních výzev nevadí, když má město více partnerů, v projektu je vždy jedno město uvedeno jako vedoucí partner,“ vysvětlila princip dotačního partnerství. 

Kateřina Sekyrková

Zdroj: Město Dvůr Králové, Kowary.pl

 
Vaše komentáře

Přečteno 160x
 
17.07.2023 - Od 27. července do konce října bude uzavřená výpadovka z Trutnova na Jičín kvůli opravě mostu ve Volanově. Objízdná trasa povede přes Hostinně, místní budou moci projekt po místní komunikaci.
24.05.2023 - U jičínské nemocnice vznikne nový pavilon psychiatrie spojený se dvěma podzemními patry pro parkování.
22.05.2023 - Informujeme o výluce traťové koleje v úseku Hostinné - Kunčice nad Labem - Vrchlabí ve dnech 29.5. - 15.6.2023.

Volná pracovní místa
Pečovatel/ka (Pečovatelská služba)Kalendář akcí