Vyhledej
Královédvorsko > Služby občanům > Rozvoj regionu

Lípám na promenádě v Kuksu je zhruba 300 let. Vyžadují odbornou péči

Redakce / 25.04.2023, Kuks
V Kuksu máme před budovou bývalé školy a hostincem památkově chráněné stromořadí tvořené lipami srdčitými. Jsou významným estetickým a ekologickým prvkem, důležitost funkce zeleně v intravilánu je nepopiratelná, už jenom její funkce sociální – mnozí z nás si jistě vybaví pohled na obrovskou zelenou korunu, která přímo vybízí k odpočinku ve stínu v horkých letních měsících.

V květu, na který nás zpravidla kromě omamné vůně upozorní hukot hmyzu, můžeme pozorovat celá včelí společenství neúnavně pracující na sběru pylu z jejích květů. A na podzim, kdy se jejich koruny zabarví do odstínů žluté v době posledních teplých dní. Jejich stáří je odhadováno na tři sta let.

Památné stromy jsou významným krajinotvorným prvkem, potřebují však i náležitou péči. Na našich lipách můžete vidět, že jejich způsob tvarování v dávných dobách byl řezem na hlavu, tzn. zkrácením kosterních větví a dále odstraňováním jejich výhonů. Pokud se však tento řez provede pozdě, nebo se neopakuje v pravidelných intervalech 1-3 roky, dochází k poškození stromu, vytvoření ran, které umožní vstup hnilobě, jež následně způsobí mechanické selhání stromu. Tento řez je vhodný pouze v případě, že je třeba redukovat velikost stromu

Proto řez našich lip je v rukou certifikovaného odborníka, který provedl řez citlivě, provedl obvodovou redukci koruny, tak aby strom byl co nejstabilnější. Sníží se tím těžiště stromu a zmenší náporová plocha větru, které hlavně olistěný strom musí odolávat. Odstraní případně i suché větve a také zkontroluje vazby, jež jsou na našich lipách umístěny na kosterních větvích a zlepšují jejich stabilitu.

Jiří Beran, starosta obce

Zdroj: Zpravodaj Mikroregionu Hustířanka

 

 
Vaše komentáře

Přečteno 376x
 
17.07.2023 - Od 27. července do konce října bude uzavřená výpadovka z Trutnova na Jičín kvůli opravě mostu ve Volanově. Objízdná trasa povede přes Hostinně, místní budou moci projekt po místní komunikaci.
24.05.2023 - U jičínské nemocnice vznikne nový pavilon psychiatrie spojený se dvěma podzemními patry pro parkování.
22.05.2023 - Informujeme o výluce traťové koleje v úseku Hostinné - Kunčice nad Labem - Vrchlabí ve dnech 29.5. - 15.6.2023.

Volná pracovní místa
Pečovatel/ka (Pečovatelská služba)Kalendář akcí