Vyhledej
Novinky emailem
Královédvorsko > Služby občanům > Hasiči

Požár stáje s jalovicemi způsobila technická závada na zaparkovaném traktoru

Redakce / 9.01.2023, Aktualizováno , Zlatá Olešnice - Trutnovsko a Úpicko
Již je znám původ čtvrtečního požáru stáje ve Zlaté Olešnici na Trutnovsku, který způsobil milionové škody.

FOTOGALERIE - Požár stáje s dobytkem ve Zlaté Olešnici

EDIT 9. ledna 2023:

Vyšetřovatelé identifikovali při ohledání požářiště kriminalistické ohnisko v motorové části traktoru, který byl zaparkovaný v přípravně krmné směsi pro dobytek. Odtud se požár rychle šířil i do prostoru samotných stájí. Jednalo se konkrétně o technickou závadu na elektroinstalaci traktoru. 

Na objasnění příčiny se podíleli vyšetřovatelé HZS Královéhradeckého kraje, experti z Institutu ochrany obyvatelstva z Lázní Bohdanče a Policie ČR.

Zpráva z 5. ledna 2023

U Zlaté Olešnice zasahoval od čtvrtečních večerních 20 hodin větší počet jednotek hasičů u požáru stáje s dobytkem. Požár se rychle rozšířil na celý objekt, ve kterém bylo ustájeno 160 jalovic. Jen 10 se podařilo utéct, 150 uhořelo.

Byl vyhlášen 2. stupeň požárního poplachu. Zásah probíhal se zvenčí, konstrukce objektu se hroutila a pohyb uvnitř byl pro hasiče nebezpečný. Hasiči zřídili ve Zlaté Olešnici stanoviště u retenční nádrže, ke které vozí kyvadlově vodu a dále ji dostávají k požářišti asi 200 m dlouhým dopravním vedením. Na samotné hašení pak bylo nasazeno několik vodních proudů. Ještě po půlnoci dohašovaly a odvětrávaly jednotky objekt z vnějšku, dovnitř nevstupovaly kvůli narušení nosné konstrukce. Po 2. hodině ranní byla ohlášena likvidace a síly a prostředky na místě se zredukovaly. Požářiště je do rána pod dohledem dobrovolných hasičů.

Jedna civilní osoba se nadýchala zplodin hoření. Ještě před příjezdem ZZS byla tato osoba v péči hasičů, kteří jí poskytli kyslíkovou terapii. Pro přeživších deset krav postavili hasiči za pomoci místní obsluhy provizorní ohradu.

Na místě byl ještě večer vyšetřovatel HZS, škoda se bude předběžným odhadem pohybovat v milionech korun. Příčina vzniku požáru se zjišťuje. Za denního světla bude požářiště ohledáno vyšetřovací skupinou hasičů a expertů z Institutu ochrany obyvatelstva. 

Při události zasahovali profesionální hasiči ze stanice Trutnov a JSDH Úpice, Bernartice, Žacléř, Mladé Buky, Zlatá Olešnice, Hajnice, Trutnov – Horní Staré Město, Batňovice a Radvanice. Družstvo z centrální stanice Hradec Králové drželo zálohu na trutnovské stanici pro případ jiné mimořádné události.

Zdroj: HZS Královéhradeckého kraje 


 
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 988x
 
24.05.2023 - U jičínské nemocnice vznikne nový pavilon psychiatrie spojený se dvěma podzemními patry pro parkování.
22.05.2023 - Informujeme o výluce traťové koleje v úseku Hostinné - Kunčice nad Labem - Vrchlabí ve dnech 29.5. - 15.6.2023.
27.04.2023 - Sváteční prodej: 1. května prodej bez omezení, ale 8. května počítejte s omezením prodeje ve velkých prodejnách
19.04.2023 - Malé obchody v obcích do 1 tisíce obyvatel obdrží v našem kraji celkem více než 3,8 milionu korun na provoz z dotace ministerstva průmyslu.

Volná pracovní místa

Asistent/ka pedagoga (ZŠ Sch. sady)

Školník / školnice (gymnázium DKNL)
Asistentka prodeje (JUTA, a.s)

Zdravotní sestra (Domov důchodců)


Kalendář akcí