Vyhledej
Královédvorsko > Podnikání

Královéhradecký kraj má nový dotační titul: záchrana venkovských prodejen

Na záchranu venkovských prodejen je připraven milión korun

Redakce / 24.10.2018, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Kromě venkovských hospod pomalu na venkově ubývá i místních koloniálů. Venkovská střediska ve vybraných obcích provoz převzala obec, někde se prodejna již znovuotevření nedočkala. Alternativou venkovským prodejnám se staly pojízdné prodejny - i těm se však nevyplatí zajíždět zejména do odlehlejších koutů kraje. Kraj nyní přichází s finanční pomocí přeživším venkovským prodejnám, která si však žádá spoluúčast samotné obce.
Zastupitelstvo Královéhradeckého kraje schválilo v pondělí 22. října 2018 na svém jednání dotaci jeden milion korun obcím, ve kterých hrozí zánik venkovských prodejen. Nejvíce jsou ohroženy obce mezi 300-600 obyvateli, dle analýz jsou prodejny v obcích nad 1000 obyvatel již rentabilní. Kraj plánuje na jejich podporu vynaložit až 2,5 milionu korun.

Příklad: obecní prodejna Dubenec

V únoru roku 2018 byla otevřena obecní prodejna v Dubenci - v obci se 671 obyvateli. Tato prodejna má však regionální dosah - a to se vším, co k tomu patří - dosahem, zbožím, personálem. Dle slov tamního starosty - Jaroslava Huňata - důvodem zahájení provozu bylo uzavření prodejny u školy firmou Coop DK n. L. Prodejna byla déle než 10 měsíců uzavřena, když ji obec zkusila provozovat sama. Ukázalo se, že ztráta této prodejny je cca 150 tis. Kč ročně, a to především kvůli drahému nájmu ze strany Coop DK n.L. (10.200 Kč/ měsíc). Dalším faktorem je konkurence v podobě obchodu vietnamské komunity, které nemůže český obchod řádně vykazovaným nákladem na personál i zboží konkurovat. 
Starší občané z okolí obecního obchodu, žáci základní školy a provoz kuchyně ZŠ a MŠ si jeho činnost chválí i za cenu ztráty, naopak mladší a dále občané mobilní kritizují omezený provoz a ztrátovost. 

Jednání o podpoře

Právě starosta obce Dubenec byl pozván na společné jednání prodejen provozovanými obcemi poté, co Krajský úřad Královéhradeckého kraje provedl mapování provozu těchto subjektů. "Zde jsme se sešli se zástupci sítí Coop, Hruška, provozovatelů pojízdných prodejen a odboru regionálních dotací kraje. Několik hodin jsme diskutovali o problému ztrátových prodejen. Došli jsme k závěru, že čistě statisticky se bez dotací a podpory uživí koloniál v obci nad 1000 obyvatel," přibližuje Jaroslav Huňat průběh jednání. "Po diskusi byla navržena podpora ve výši 50 tis. Kč na provoz obecní prodejny. Naše obec bude rozhodně o příspěvek žádat - snížíme tím o třetinu ztrátu provozu obchodu, který je pro život v obci důležitý," doplňuje Jaroslav Huňat. 
Do seznamu žadatelů spadají nakonec nejen prodejny provozované obcí do 1000 obyvatel, ale také ty, které fungují v obecních prostorech nebo mají již nyní podporu obce. Stejné podmínky jsou i pro pojízdné prodejny a místní části s méně než 1000 obyvateli.

Kritéria a pravidla podpory

Okruh způsobilých žadatelů o dotaci

• obec na území Královéhradeckého kraje, která měla k 31. 12. 2017 méně než 1 000 obyvatel

• obec na území Královéhradeckého kraje, která měla k 31. 12. 2017 1 000 a více obyvatel, pro zajištění obchodní obslužnosti ve své místní části s méně než 1 000 obyvateli

Účel, na který může být dotace poskytnuta

1) poskytnutí dotace na výdaje spojené se zachováním nebo obnovou stálé prodejny, zejména:

a) budova prodejny v majetku obce, provozovatelem prodejny je obec

b) budova prodejny v majetku obce, provozovatelem prodejny je podnikající fyzická nebo právnická osoba

c) budova prodejny je v majetku podnikající fyzické nebo právnické osoby, obec poskytuje příspěvek na provoz

2) poskytnutí dotace pro pojízdné prodejny:

a) vozidlo pojízdné prodejny je v majetku obce, provozovatelem je obec

b) vozidlo pojízdné prodejny je v majetku obce, provozovatelem je podnikající fyzická nebo právnická osoba

c) vozidlo pojízdné prodejny je v majetku podnikající fyzické nebo právnické osoby, obec poskytuje příspěvek na provoz

Hodnocení

Vzdálenost prodejny (nebo stanoviště pojízdné prodejny) od jiné nejbližší prodejny je jedním ze specifických hodnotících kritérií stejně jako počet obyvatel obce nebo místní části a forma provozované služby (vlastní, pronájem, cizí).


Výše dotace

Dotace se na jednu prodejnu pohybuje mezi 20 až 50 tisíci korun ročně. Podmínkou je ale stejně vysoká finanční podpora od obce. Celkem by tak podle hejtmana Štěpána mohlo být schváleno do konce roku 2019 až 2,5 milionu korun. Tyto peníze bude možné čerpat například na energie nebo na mzdy prodavaček.

Největší zájem o dotační program mají dle průzkumu obce s počtem obyvatel v rozmezí 300 až 600. To odpovídá údajům z dostupných analýz, které uvádějí, že obchod s potravinami začíná být rentabilní až v obci se zhruba 1000 obyvateli. Na základě těchto údajů předpokládáme, že o dotaci požádá 40 až 50 obcí. Situace je tak podobná jako v sousedním Pardubickém kraji,“ říká radní Pavel Hečko, který je odpovědný za oblast regionálního rozvoje, grantů a dotací.

Královéhradecký kraj se tak připojuje ke čtyřem dalším českým krajům, které fungování prodejen potravin v malých obcích podporují dotačním titulem. Kraj je připraven podpořit všechny žádosti tak, aby bylo eliminováno riziko uzavření ohrožených venkovských prodejen.

Dotační programy pro venkovské prodejny mají čtyři další kraje poskytující částky mezi 25 až 100 tisíci korun (na prodejnu): Pardubický kraj (1,69 mil. Kč), Plzeňský kraj (3 mil. Kč), Vysočina (4 mil. Kč) a Jihomoravský kraj (2 mil. Kč).

Kateřina Sekyrková
Zdroj: Královéhradecký kraj


Související články
Koloniály v malých obcích nahrazují pojízdné prodejny. Někde to řeší obec vlastním obchodem
Obec Nemojov hledá provozovatele obecní restaurace, vaří se však stále
Vaše komentáře

Přečteno 2745x
 
Volná pracovní místa
Kuchař ve školní jídelně (Bílá Třemešná)


Školní psycholog (ZŠ Schulzovy sady)

Učitel pro I. stupeň ZŠ (ZŠ Bílá Třemešná)

Učitel matematiky pro II. stupeň ZŠ 

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí