Vyhledej
Novinky emailem
Královédvorsko > Názory/fotky/videa > Bašovi

Údržba městské zeleně je vizitkou města. I ve Dvoře Králové nad Labem

Redakce / 10.09.2019, Dvůr Králové nad Labem
Ve Dvoře Králové se to vždy v létě zelená, letos tomu pomohla i občasná letní přeháňka. Déšť bohužel pomáhal i plevelu, kterému se na městské zeleni daří - zejména s přístupem místních technických služeb.

FOTOGALERIE - Městská zeleň ve Dvoře Králové

V letních měsících řada z nás jezdí na dovolené do jiných českých i zahraničních měst, a má tak možnost srovnat kvalitu údržby městské zeleně. Výsledek je pro Dvůr bohužel dost nepříznivý: zdá se, že tu chybí zahradníci. 

I zeleň může být barevná

Zkusme vyjmenovat ve Dvoře Králové místa, která by v létě stála za to vyfotit. Víte, co jim chybí? Udržované zelené plochy včetně barevného kvítí. Ve Dvoře Králové jsou městské zelené plochy nevyužité nebo zanedbané. Město si s tím evidentně neví dlouhodobě rady. 

Luční kvítí v centru

Výjimkou jsou závěsné květináče, které již dlouhodobě zdobí podloubí náměstí TGM. Nejsou u každého domu, protože jejich umístění závisí na vůli majitele objektu. 

Nelze upřít ani letošní snahu o květinovou výsadbu například u křižovatky u pošty. I přes sušší jaro a pozdní výsadbu květiny dokázaly, že právě toto místo by nám všem udělalo radost, pokud by nezůstalo jen hnědou udusanou hlínou. Ukázalo se však překvapivě, že luční kvítí nestačí na nakypřenou zem naházet, ale potřebuje následnou údržbu. Kdo z nás měl chuť cestou kolem záhonek vyplet? Brzy právě plevel převýšil přežívající květiny a dnes je to již ukázka nedotažené práce. 

Nedodělaná práce

Až v posledních srpnových dnech došlo k údržbě jednoho z kruháčů, které jsou chloubou a uznávanou vizitkou města. Co je nám platná krásná plastika nosorožce na kruhové křižovatce, když okolní zeleň zdobí půlmetrová lebeda a plevel se již blíží i samotnému nosorožci? Plevel a neudržovaná zeleň však není jen v okolí kruhových křižovatek, ale i v těsné blízkosti samotných soch - všechny surikaty už jsou ztěží vidět. 

Zároveň netušíme, proč se technickými službami metrová posekaná tráva nechává ležet na místě sečení. 

Dokažme, že to jde

Pokud není v silách technických služeb udržovat zeleň, pojďme jim příkladem. Již letos zde vznikla iniciativa, která se zasadila o zmiňovanou výsadbu lučního kvítí na vybraných místech včetně květináčů. Ovšem dle zkušeností samotná výsadba nestačí. Nabízí se tedy něco jako adopce městské zeleně. Jistě i zde bydlí lidé, kteří trpí v panelákovém bytě a rádi by se skutečně starali o kousek zeleně. A nejen oni. Nechceme, aby dělali práce místo zaměstnanců městské organizace. Jen tušíme, že my sami se můžeme postarat o to, aby nám tu bylo lépe. Dokažme, že když je vůle, je i výsledek. 

Chvála údržby koupaliště

Na druhou stranu jsou místa, kde i bez aktuálně pořizovaného nového stroje za stovky tisíc dokázaly letos technické služby města udržovat zeleň v ukázkovém stavu: Tyršovo koupaliště tak dohánělo své jiné nedostatky. Škoda jen, že se stejné péče nedostalo tamním sportovištím, kdy celý srpen bylo asfaltové hřiště doslova zasypáno listím a popadanými plody okolních vzrostlých stromů. Opraveny během sezony nebyly ani poničené basketbalové koše. Očistit by si zasloužilo během sezony i tamní minigolfové hřiště. Tyršovo koupaliště je areál, a zaslouží si tak péči nejen zeleň a bazény.

Poklonu skládáme uklizečkám, které na Tyršově koupališti dokázaly i v podmínkách současného stavu sociálního zázemí udržovat záchody čisté. Věříme, že příští rok se právě jim usnadní práce, když budou v areálu uklízet prostory nového objektu s WC kabinkami a sprchami.

Jak se líbí naše městská zeleň vám? Máte nápad, jak vedení dokázat, že i zeleň je vizitkou města?

Ve fotogalerii jsou fotografie nejen ze Dvora Králové, ale také Vrchlabí (nově rekonstruované náměstí) a místní zoo, kde jsou květiny vysázené i podél silnice ke lvímu Safari a zeleň obecně je důležitou součástí areálu.

Romana Bašová

Související články
Opuštěné koupaliště
Tyršovo koupaliště - zapomenutý skvost
Tyršovo koupaliště nabízí novou celodenní vstupenku. Lidé se mohou během dne jednou vrátit
Zachrání nový mobiliář zeleň na náměstí TGM? Adopce zeleně má své hranice
Vaše komentáře
Je to takAleš, 15.12.2019 22:41, Reagovat
Letos jsem v ZOO tu zeleň opravdu obdivoval, je to "zahrada" se vším všudy.
Centrum města bylo letos naproti tomu opravdu smutně kamenné, asfaltové a betonové. Té zeleně je pomálu a kvalita údržby se snad každým rokem zhoršuje.
TsM sice dle mého názoru slušně pečuje o stromy ve městě, ale ostatní zeleň je na tom prachbídně...
Ty fotky z Vrchlabí jsou krásné, je radost na to pohledět. Máme rozhodně co dohánět... Jestli si s tím v TsM neví rady, ať se jdou poradit třeba do té ZOO, tam je vidět, že to umí!
Letničkové loukyLinda Harwot, 11.09.2019 13:56, Reagovat
...pokud jde o luční kvítí naproti poště, tak to nakonec v srpnu vypleli aktivní občané, kteří se na to už nemohli dívat...
Svatá pravdaNešťastný Dvorák, 10.09.2019 07:56, Reagovat
A myslíte si, že si toho starosta a jeho družina na radnici všimli? Nikoliv!

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 7153x
 
24.05.2023 - U jičínské nemocnice vznikne nový pavilon psychiatrie spojený se dvěma podzemními patry pro parkování.
22.05.2023 - Informujeme o výluce traťové koleje v úseku Hostinné - Kunčice nad Labem - Vrchlabí ve dnech 29.5. - 15.6.2023.
27.04.2023 - Sváteční prodej: 1. května prodej bez omezení, ale 8. května počítejte s omezením prodeje ve velkých prodejnách
19.04.2023 - Malé obchody v obcích do 1 tisíce obyvatel obdrží v našem kraji celkem více než 3,8 milionu korun na provoz z dotace ministerstva průmyslu.

Volná pracovní místa

Asistent/ka pedagoga (ZŠ Sch. sady)

Školník / školnice (gymnázium DKNL)
Asistentka prodeje (JUTA, a.s)

Zdravotní sestra (Domov důchodců)


Kalendář akcí