Vyhledej
Novinky emailem
Královédvorsko > Doprava

Manuál pro zklidňování dopravy pro obce a města

Redakce / 4.01.2023
Manuál zklidňování dopravy vznikl na Slovensku jako pomůcka pro obce a města, které uvažují, jak zlepšit dopravní situaci na svém území. To znamená snížit ohrožení všech účastníků provozu a paradoxně učinit také samotnou dopravu více plynulou.
Hlavním důvodem vzniku manuálu je statistika, která bude v Čechách hodně podobná. 

... V roce 2019 zahynulo na Slovensku při dopravních nehodách 75 chodců. V Nizozemsku v přepočtu na milion obyvatel jich zahynulo 5násobně méně. V Oslu (Norsko) nezahynul žádný chodec! Čím je to způsobeno? A jak vypadá jejich design ulic? ...

Nejnovější verzi manuálu v elektronické verzi najdete vždy ZDE (PDF)

Zklidňování dopravy je takové plánování ulic, které prioritizuje člověka, ne dopravní prostředek. Člověk je tvor omylný a právě proto zklidňování dopravy pomáhá předcházet chybám lidí – chodce, cyklisty či řidiče.

Uživateli ulic (silnic, stezek, cyklostezek či náměstí a parků) jsou všichni obyvatelé - senioři, rodiče s dětmi, teenagery, jednotlivci, obyvatelé s handicapem i děti, které si vyběhly přes silnici na hřiště. Proto veřejné prostory navrhujeme jako inkluzivní.
 
Inkluzivní plánování znamená, že vhodnost dopravního projektu posuzujeme podle všech uživatelů, kteří se na ulici vyskytují. Od dětí až po seniory či lidi s handicapem. Přepravní kapacitu a plynulost dopravy je důležité posuzovat z hlediska počtu přepravených lidí, ne počtu ujetých vozidel – ne každý se totiž přepravuje na vozidle.

Ulice v rezidenční zóně či centru města proto musí vycházet vstříc svým uživatelem a je projektována odlišně od cesty směřující ven z města.

Nejnovější verzi manuálu v elektronické verzi najdete vždy ZDE (PDF) 

Autor manuálu:
MAREK ZAHRADNÍK
Editor a autor zde zveřejněného úvodu:
DANIEL DURIŠ
Vydavatel:
CYKLOKOALÍCIA

 
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 281x
 
24.05.2023 - U jičínské nemocnice vznikne nový pavilon psychiatrie spojený se dvěma podzemními patry pro parkování.
22.05.2023 - Informujeme o výluce traťové koleje v úseku Hostinné - Kunčice nad Labem - Vrchlabí ve dnech 29.5. - 15.6.2023.
27.04.2023 - Sváteční prodej: 1. května prodej bez omezení, ale 8. května počítejte s omezením prodeje ve velkých prodejnách
19.04.2023 - Malé obchody v obcích do 1 tisíce obyvatel obdrží v našem kraji celkem více než 3,8 milionu korun na provoz z dotace ministerstva průmyslu.

Volná pracovní místa

Asistent/ka pedagoga (ZŠ Sch. sady)

Školník / školnice (gymnázium DKNL)
Asistentka prodeje (JUTA, a.s)

Zdravotní sestra (Domov důchodců)


Kalendář akcí