Vyhledej
Královédvorsko > Co se děje > výstava online

Prapor naděje (exponát Městského muzea ve Dvoře Králové n. L.)

Prezentace v rámci projektu Muzeum online

Redakce / 28.10.2020, Dvůr Králové nad Labem
Prapor naděje je vzácný, starý městský jednoplášťový prapor z hedvábné tkaniny béžové barvy s centrální malbou Panny Marie, patronky města Dvora Králové nad Labem, s městským znakem na jedné straně, na druhé znaky Čech, Moravy, Slezska a Horní a Dolní Lužice.
Přinášíme vám ve spolupráci s Městským muzeem ve Dvoře Králové n. Labem informace a fotografie vzácných exponátů, které jsou součástí aktuálních výstav či sbírky muzea a které bohužel během nouzového stavu nemůžete vidět naživo.
Aktuálně se takto pracuje i s výstavou Příběh jednoho města, která připomíná 750 let od první zmínky o Dvoře Králové n. L. a která bude kvůli současné situaci prodloužena až do února 2021. Bohužel staré listiny, které měly být v rámci výstavy k nahlédnutí po dobu konání výstavy v prostorách muzea, se svých diváků nedočkají pravděpodobně ani v dalších plánovaných termínech. Dle slov zastupující ředitelky muzea Dany Humlové se budou snažit s trutnovským archivem, odkud jsou listiny zapůjčovány, domluvit na přeložení termínů. "Bohužel není nyní ani možné připravovat plánovanou interaktivní výstavu LEGO, kterou jsme chtěli zpříjemnit dětem vánoční období a kterou musíme odložit na příští rok. Pokud by se však situace v listopadu uklidnila, rádi bychom návštěvníky pozvali alespoň na tradiční vánoční workshopy," dodala Humlová.

Prapor naděje (pokračování)
V roce 2005 a 2006 bylo přistoupeno k záchraně hmotné i historické podstaty této vzácné památky restaurováním. Prací se ujaly restaurátorky Vladimíra Lipská a Radka Kalabisová. Prapor byl ve velmi špatném stavu.
K jeho prvnímu vážnému poškození, kromě zchátralosti, došlo 28. října 1918. Tehdy pan starosta opomněl v jakém stavu se nachází z radosti nad nabytou svobodou jím zamával. Proto bylo již v roce 1921 schváleno jeho konzervování. Práci provedla Křesťanská akademie v Praze. Po tomto zákroku vydržel prapor zpevněný fólií a vložený mezi dvě skla až do 21. století. Protože však světlo a teplo zpevňující ochrannou fólii zdeformovalo a ta neplnila již svoji funkci, bylo nutné se znovu pustit do velmi náročné restaurátorské práce. Ta trvala téměř dva roky a byla úspěšná.
O stáří praporu se vedly dlouhodobé spory, neboť podle pověsti se pod ním mělo bojovat na Bílé Hoře. Poprvé byl prapor, na základě rozhodnutí obecního zastupitelstva v roce 1881, odevzdán k prozkoumání do Muzea království českého v Praze, kde bylo zjištěno, že pochází z války sedmileté. Tento závěr v podstatě potvrdil i další průzkum v roce 2003, který byl prováděn vzhledem k připravovanému restaurování tohoto praporu. 
Při něm bylo spektrometrickou analýzou na VŠCHT Praha prokázáno, že součástí zeleného barviva je pařížská modř, což byl první průmyslově vyráběný umělecký pigment. Tento byl běžně používán již ve druhé polovině 18. století. Vznik praporu lze tedy nejdříve datovat do tohoto období.

Kateřina Sekyrková

Související články
Bedřich Söllner - nejen významný kronikář města Dvůr Králové
Výstava k významnému výročí města bude prodloužena do konce února 2021
Vaše komentáře

Přečteno 704x
 
Volná pracovní místa

Kuchař/ka (ZŠ a MŠ Bílá Třemešná)

Fyzioeterapeut/ka (Domov důchodců)

Asistent pedagoga (ZŠ a MŠ Bílá Třemešná)


Kalendář akcí
4.10.2023 08:00 - 31.05.2024 17:00
Technická hodinka (nejen) pro seniory
4.10.2023 08:00 - 31.05.2024 17:00
Plaveš ve škole?
5.04.2024 - 26.05.2024
výstava: DANCE ALL NIGHT
20.04.2024 20:00 - 20.04.2024 23:00
Koncert Roman Dragoun