Vyhledej
Královédvorsko > Co se děje > hudba

Komorní filharmonie Pardubice zahájila 56. sezónu Kruhu přátel hudby ve Dvoře Králové

Redakce / 23.09.2023
Ve čtvrtek 21. září 2023 se v zaplněném Hankově domě ve Dvoře Králové nad Labem konal zahajovací koncert 56. sezóny Kruhu přátel hudby. Po více než třiceti letech účinkovala v rámci zdejšího Kruhu přítel hudby Komorní filharmonie Pardubice, aby zde spolu s předním českým houslistou a koncertním mistrem České filharmonie Janem Mráčkem představila skladby jednoho z nejznámějších světových hudebních skladatelů Wolfganga Amadea Mozarta.


Nutno podotknout, že Komorní Komorní filharmonie Pardubice na koncertu KPH ve Dvoře Králové 21. 9. 2023filharmonie Pardubice byla stejně jako zdejší Kruh přátel hudby založena na konci šedesátých let minulého století, a že v době existence tohoto sdružení v sedmdesátých a osmdesátých letech ve Dvoře Králové pravidelně vystupovala pod taktovkou předních českých dirigentů Libora Peška, Petra Altrichtera či Vladimíra Válka. Nejen tyto informace připomněl ve svém úvodním proslovu dramaturg Kruhu přátel hudby Vít Havlíček, který také v úvodu přivítal významného hosta, poslance Parlamentu ČR a předsedu podvýboru pro kulturu Pavla Svobodu.

Komorní filharmonie Pardubice a Jan Mráček na koncertu KPH ve Dvoře Králové 21. 9. 2023Na monotematickém koncertu zazněly pod vedením šéfdirigenta Stanislava Vavřínka Mozartova stěžejní díla orchestrální literatury. Program byl rámován velkolepou předehrou k opeře Don Giovanni a monumentální skladatelovou poslední symfonií č. 41 C dur „Jupiter“. Důrazem na dynamické odstíny, drobné zvukové nuance jednotlivých nástrojových sekcí a citem pro gradaci se interpretům skvěle podařilo vystavět toto dílo až k závěrečné „titánské“ větě. Zasloužené ovace vzbudilo provedení houslového koncertu A dur, který se nazývá „Turecký“ kvůli svému exotickému zvuku třetí věty. Dvaatřicetiletý houslista Jan Mráček patří mezi nejvýraznější talenty své generace,  což prokázal svojí dokonalou hrou, souhrou s orchestrem i rafinovaným přídavkem od Paganiniho.

Koncert se setkal s vřelým ohlasemKomorní filharmonie Pardubice na koncertu KPH ve Dvoře Králové 21. 9. 2023 více než 170 posluchačů, z nichž více než třetinu tvořili abonentní předplatitelé celé sezóny, která se svými 10 koncerty slibuje mimořádnou pestrost a kvalitu programu i účinkujících. Hned na příštím koncertě, který se bude konat 12. října v Hankově domě, se mohou návštěvníci těšit na další skvělé těleso a sólistu – Pražské komorní sólisty a hornistu a dirigenta Radka Baboráka.

Tomáš Korbel

Foto: Pavel Kohout a Ladislav Válek

FOTOGALERIE - Vydařené orchestrální zahájení 56. sezóny Kruhu přátel hudby ve Dvoře Králové

Související články
55 let Kruhu přátel hudby ve Dvoře Králové nad Labem
Hobojistka z Versailles přiveze na koncert Kruhu přátel hudby ve Dvoře Králové unikátní nástroj
Koncert Slávky Vernerové Pěchočové a Dvořákova klavírního kvarteta byl působivým hudebním zážitkem
Famózní hlas Gustáva Beláčka zazněl na koncertu KPH společně s Královédvorským chrámovým sborem
Důstojné završení 55. sezóny Kruhu přátel hudby ve Dvoře Králové s Jiřím Houdkem, Danielou Valtovou Kosinovou a jubilantkou Janou Regalovou Židkovou
Na seznamu akcí Kruhu přátel hudby ve Dvoře Králové pro rok 2023/24 je i opera
Operu, filharmonii i sólistu Vídeňské státní opery letos nabídne Kruh přátel hudby ve Dvoře Králové
Koncertní mistr České filharmonie Jan Mráček zahraje s Komorní filharmonií Pardubice ve Dvoře Králové
Bývalý sólohornista Berlínské filharmonie Radek Baborák zahraje na koncertu KPH ve Dvoře Králové
Koncert královédvorského Kruhu přátel hudby přivítal Radka Baboráka a Pražské komorní sólisty
Sólistka opery Národního divadla Kateřina Kněžíková zazpívá na koncertu KPH ve Dvoře Králové
Ovacemi ve stoje skončil koncert sopranistky Kateřiny Kněžíkové ve Dvoře Králové
Klavírista Lukáš Klánský a Kukal Quartet zahrají na koncertu KPH ve Dvoře Králové
Lukáš Klánský a Kukal Quartet zaujali na koncertu KPH ve Dvoře Králové
Opera Prodaná nevěsta již za týden ve Dvoře Králové
Vaše komentáře

Přečteno 188x
 
12.04.2024 - od 6. dubna 2024 se změnily ordinační hodiny lékařské pohotovostní služby (LPS) pro dospělé v nemocnici v Trutnově – o víkendech a svátcích budete moct navštívit LPS od 8 do 18 hod. Dětská pohotovost zůstává o víkendech a svátcích nezměněna od 8 do 20 hod.
04.04.2024 - Výluka traťové koleje je hlášena v úseku Jaroměř - Starkoč - Červený Kostelec ve dnech 12. dubna - 11. května 2024.
01.03.2024 - Kvůli zbořenému mostku je uzavřená silnice 3008 mezi obcemi Úhlejov a Třebihošt. Uzavírka bude z důvodu opravy trvat minimálně do 15. dubna 2024.

Volná pracovní místa

Všeobecná sestra (Domov důchodců)

Terénní pečovatel (Diakonice ČCE DKnL)

Aplikační technik (JUTA, a.s.)


Kalendář akcí
4.10.2023 08:00 - 31.05.2024 17:00
Technická hodinka (nejen) pro seniory
4.10.2023 08:00 - 31.05.2024 17:00
Plaveš ve škole?
5.04.2024 - 26.05.2024
výstava: DANCE ALL NIGHT
17.04.2024 15:45 - 17.04.2024 16:45
Jóga pro zdraví a sílu v každém věku