Vyhledej
Královédvorsko > Co se děje > hudba

Putování Královédvorského chrámového sboru (10) – Karlovy Vary

Redakce / 9.07.2021
Pro zahájení svého letošního prázdninového putování využil Královédvorský chrámový sbor vedený sbormistrem Vítem Havlíčkem hned první prodloužený prázdninový víkend. V sobotu 3. července 2021 ráno jsme zamířili tentokrát západním směrem do Karlových Varů, kam jsme byli pozváni účinkovat v rámci „Karlovarských varhanních večerů“, ještě spolu s varhaníkem Alfredem Habermannem.

Po krátké zastávce na cestě na Královédvorský chrámový sbor v kostele sv. Petra a Pavla v Karlových Varechoběd jsme dorazili na místo, ubytovali se a vyrazili na zkoušku a koncert do kostela sv. Petra a Pavla, který pro nekatolické lázeňské hosty nechala zbudovat v letech 1854 – 1856 hraběnka Schaumburg-Lippe. Po zdařilém koncertu, kde zazněla díla A. Vivaldiho, J. S. Bacha, J. G. Rheinbergera a C. Francka, následovala prohlídka lázní a výlet na nedaleký Klínovec s dalekým rozhledem do Čech i Německa.

Kostel sv. Petra a Pavla v Karlových VarechDruhý den ráno jsme se vypravili na náročný poznávací program. Západní Čechy jsou dávnou kulturní krajinou, kudy procházely staré obchodní cesty do Německa a ubírali se tudy čeští králové do Falce, Norimberka a dále na západ. Po cestě jsme shlédli hrad a starobylé město Loket, Bečov nad Teplou, premonstrátský klášter Teplá založený r. 1193 blahoslaveným Hroznatou, zastavili se v Mariánských Lázních na kávu a teplou oplatku na kolonádě, shlédli klasicistní zámek Kynžvart a pak už nás čekal dobrodružný přejezd v průtrži mračen na Plzeňsko do barokní perly západních Čech - Manětína. Zde v poutním kostele sv. Barbory jsme mohli obdivovat i vyzkoušet nedávno zrestaurované starobylé barokní varhany z roku 1721 (měchy jsou dokonce z roku 1530).
  
Kostel sám ještě čeká náročná rekonstrukce Královédvorský chrámový sbor v Mariánských Láznícha ani o odvezené obrazy Petra Brandla jsme neměli být ochuzeni. Odtud jsme postupovali prakticky po stopách geniálního barokního stavitele Jana Blažeje Santiniho. Navštívili jím přestavěný klášter v Plasech z roku 1144 a poutní místo Mariánská Týnice. Zde jsme mohli obdivovat nejen úžasnou stavbu s odvážnou kupolí a Brandlovy obrazy z Manětína, ale především nezvyklou akustiku s dozvukem více než 8 sekund. A pak nás již vítala západočeská metropole Plzeň, kde jsem se odměnili po náročném celodenním cestování výbornou večeří.

Královédvorský chrámový sbor v katedrále sv. Bartoloměje v PlzniRáno nás čekala zkouška varhan a zpěvu v zajímavém kostele Korandova sboru Českobratrské církve evangelické. I v této moderní centrální kupolovité stavbě byla výtečná akustika, kde se výborně zpívalo. Tamější varhany nově zrestaurovala renomovaná licencovaná firma, která mohla opravovat i královédvorské varhany, kdyby nebylo od tohoto záměru farností upuštěno. Po obědě byl pak volný program a prohlídka města, někteří navštívili muzeum loutek. Bohužel zdejší vyhlášená Velká synagoga (třetí největší na světě) byla zrovna uzavřena. Dalším domluveným programem byla prohlídka kostela Nanebevzetí Panny Marie v bývalém Františkánském klášteře. Zde nám bylo nabídnuto, zda-li bychom dnes v podvečer, na svátek sv. Cyrila a Metoděje, nedoprovodili mši svatou v katedrále sv. Bartoloměje se sto metrů vysokou věží na hlavním náměstí. To byla příležitost, kterou nelze odmítnout, a tak jsme pobyt v Plzni zakončili v sídelní katedrále plzeňských biskupů provedením Missy sollemnis in C od Leopolda Koželuha. 

Nadšeni, plni dojmů i doznívajících tónů jsme nastoupili na zpáteční cestu. Západočeši jsou milí lidé. Zvali nás k dalším návštěvám i účinkování. Škoda, že je to trochu „z ruky“, ale rádi bychom si to zopakovali.

Josef Pojezdný

Související články
Putování Královédvorského chrámového sboru (1) – Rožmitál pod Třemšínem
Putování Královédvorského chrámového sboru (2) – Praha-Zbraslav
Putování Královédvorského chrámového sboru (3) – Hostinné
Putování Královédvorského chrámového sboru (4) – Kutná Hora
Putování Královédvorského chrámového sboru (5) – Kamienna Góra
Putování Královédvorského chrámového sboru (6) – Zittau
Putování Královédvorského chrámového sboru (7) – Praha - kostel sv. Mikuláše
Putování Královédvorského chrámového sboru (8) – Litomyšl
Putování Královédvorského chrámového sboru (9) – Velehrad a Svatý Hostýn
Královédvorský chrámový sbor premiéroval dílo německého skladatele Holmera Beckera
Violoncellista Tomáš Jamník a polský varhaník Tomasz Soczek zahrají na festivalu Hudební léto Kuks
Královédvorský chrámový sbor zazpívá v rakouském regionu Mariazell im Wienerwald
Putování Královédvorského chrámového sboru (11) – Klein Mariazell
Koncert se světovou premiérou skladby Sancta Ludmila švýcarského skladatele Frédérica Bolliho
Putování Královédvorského chrámového sboru (12) – Polička
Putování Královédvorského chrámového sboru (13) – Norimberk
Putování Královédvorského chrámového sboru (14) – Vídeň
Putování Královédvorského chrámového sboru (15) – Filipov
Putování Královédvorského chrámového sboru (16) – Krakov
Putování Královédvorského chrámového sboru (17) – Predmier
Putování Královédvorského chrámového sboru (18) – Brno
Putování Královédvorského chrámového sboru (19) – Kodaň, Vejlø, Praestø
Vaše komentáře
prostá fakta, 10.07.2021 21:04, Reagovat
Varhany v Korandově sboru zrestaurovala varhanářská firma Dlabal - Mettner s.r.o., která práce ukončila 13.9.2019. S touto firmou jednala o opravě zdejších varhan i Římskokatolická farnost ve Dvoře Králové, než od tohoto záměru ustoupila.
Zase ty varhany..., 10.07.2021 00:28, Reagovat
"Tamější varhany nově zrestaurovala renomovaná licencovaná firma, která mohla opravovat i královédvorské varhany, kdyby nebylo od tohoto záměru farností upuštěno." -
V kontextu toho článku je to úplně zbytečná poznámka. Je velká škoda, že členové KChS zřejmě nejsou schopní vynechat žádnou příležitost připomínat veřejnosti v tendenční a neúplné podobě tuto kauzu. Nezdá se mi, že tento způsob jednání je dobrým vychodiskem pro normalizaci vztahů mezi KChS a panem sbormistrem na straně jedné a farností na straně druhé.

Přečteno 1442x
 
06.01.2025 - V lednu bude výluka traťové koleje v úseku Hořice v Podkrkonoší - Ostroměř ve dnech 13. - 17. 1. 2025
06.01.2025 - Výlukový jízdní řád je nahlášen na trati Červený Kostelec - Trutnov hl.n. ve dnech 20. - 24.1., 27. - 31.1.2025. Všechny vlaky budou po dobu výluky nahrazeny náhradní autobusovou dopravou.

Volná pracovní místa
Kuchař ve školní jídelně (Bílá Třemešná)


Školní psycholog (ZŠ Schulzovy sady)

Učitel pro I. stupeň ZŠ (ZŠ Bílá Třemešná)

Učitel matematiky pro II. stupeň ZŠ 

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí
11.01.2025 20:00 - 12.01.2025 02:00
Letecký ples 2025
12.01.2025 19:00 - 12.01.2025 20:30
Kino - Poklad
13.01.2025 19:00 - 13.01.2025 20:30
Přednáška - Souvislosti orgánů v lidském těle