Vyhledej
Novinky emailem
Královédvorsko > Architektura > sochy, mobiliář

Ve Dvoře Králové jsou cykloboxy! Pro své návštěvníky je pořídila místní zoo

Redakce / 2.08.2022, Dvůr Králové nad Labem
Již v polovině května byly dva cykloboxy celkem pro 4 kola umístěny vedle stojanů na kola před hlavním vchodem do Safari parku. Safari parku se je vyplatilo zakoupit i s tím, že slouží jen sezónně.

FOTOGALERIE - cyklobox v safari parku

Nabídka návštěvníkům zoo

Dva cykloboxy, každý pro dvě kola, byly vybrány z nabídky firmy Urbania (mestskymobiliar.cz) a byly částečně přizpůsobené potřebám safari parku. „Vybrali jsme model na mince, ale zároveň jsme neměli potřebu si desetikoruny za trezorné nechávat a stáli o to, aby se vraceli zpět našim návštěvníkům“, sdělila redakci Lucie Petráčová, vedoucí návštěvnického provozu. Cílem bylo nabídnout návštěvníkům parku možnost uskladnit si bezpečně kolo i s držákem na kolo v případě, že by si rádi projeli safari autem. „Do safari nelze z bezpečnostních důvodů vjet s autem s držáky na kolo, museli jsme tedy nabídnout návštěvníkům řešení“, vysvětlila Petráčová.

Klíče od cykloboxu jsou k vyzvednutí na pokladně. Dle Petráčové se jedná o velmi kvalitní a robustní cykloboxy. Jsou sice navržené pro 2 kola, ale mohou se vejít i 3. Součástí jsou také háčky na zavěšení cyklistických přileb a zavazadel pro cykloturisty, kteří si vezou vše na kole a chtějí park navštívit.

Jeden cyklobox na dvě kola stál v tomto případě 40 tisíc Kč. Jedná se o dražší modely, které jsou na českém trhu k sehnání. 

Ve městě bez bezpečného odložení kol

V samotném městě žádné cykloboxy umístěné nejsou. Město Dvůr Králové letos investuje milion korun do sdílených kol, ale nabídku řešení bezpečného uložení kola ve městě, například na Tyršově koupališti, stále ještě nevyřešilo. Cykloturisté, kteří městem projíždějí a chtěli by se vykoupat, tak míří jinam, kde jim dohled na vybavená kola umožní. 

Problém však mají i sportovci, kteří si chtějí na konci cyklistického výletu zaplavat: kola, která někdy přesahují hodnotu i sto tisíc korun, na nehlídaném prostoru vyhrazeném pro kola za hlavní budovou koupaliště odložit odmítají. Vědí, že ani zamčené kolo není pro zloděje překážkou a za budovou ho nemají pod dohledem. Do rozlehlého areálu koupaliště se kola bohužel vzít nesmí. Kolo je provozovatelem uváděno jako případná překážka pro ostatní návštěvníky areálu

Cyklobox však nemusí sloužit jen kolům, ale také koloběžkám nebo kočárkům.

Cykloboxy se ve městech umisťují ke školám, úřadům, sportovištím, kulturním zařízením nebo nákupním centrům. Investorem je buď město nebo soukromý subjekt. Důvodem je i stále rostoucí cena kvalitních kol, ale i oblíbených elektrokol a skutečná podpora cyklistiky ve městech.

Kateřina Sekyrková


Související články
Umíte naplno využívat cyklobusy pro vaše výlety? Podívejte se na pár "cyklohacků" z pohledu návštěvníka, nebo obyvatele Dvora Králové n. L.
Forenzní značení kol pro trutnováky zdarma. Je vhodný i pro městský mobiliář. Zloději pozor!
Sdílená kola - jak se vede projektu v menších městech?
Sdílená kola vyrážejí do ulic Dvora Králové, prvních 15 minut jízdy platí město
Možnosti koupání v regionu v roce 2022
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 680x
 
24.05.2023 - U jičínské nemocnice vznikne nový pavilon psychiatrie spojený se dvěma podzemními patry pro parkování.
22.05.2023 - Informujeme o výluce traťové koleje v úseku Hostinné - Kunčice nad Labem - Vrchlabí ve dnech 29.5. - 15.6.2023.
27.04.2023 - Sváteční prodej: 1. května prodej bez omezení, ale 8. května počítejte s omezením prodeje ve velkých prodejnách
19.04.2023 - Malé obchody v obcích do 1 tisíce obyvatel obdrží v našem kraji celkem více než 3,8 milionu korun na provoz z dotace ministerstva průmyslu.

Volná pracovní místa

Asistent/ka pedagoga (ZŠ Sch. sady)

Školník / školnice (gymnázium DKNL)
Asistentka prodeje (JUTA, a.s)

Zdravotní sestra (Domov důchodců)


Kalendář akcí
12.05.2023 - 16.07.2023
Výstava: Krásy Podkrkonoší
7.06.2023 19:00 - 7.06.2023 21:00
Melanie Scholtz (koncert)
9.06.2023 13:30 - 9.06.2023 14:30
Pohádkoterapie - Cestujeme o prázdninách
9.06.2023 20:00 - 9.04.2023 23:00
KRÁLOVÉDVORSKÁ TANČÍRNA