Vyhledej
Novinky emailem
Královédvorsko > Architektura > sochy, mobiliář

Kostel Nejsvětější Trojice v Litíči má zpět své hodiny a opravenou vitráž

Redakce / 5.01.2021, Královédvorsko
Kostel v Litíči je od roku 2004 prohlášen kulturní památkou, proto veškerý postup při návratu hodin na věž kostela byl konzultován s orgány památkové péče. V závěru roku bylo také dokončeno restaurování vitráží kruhového rozetového okna nad vchodem do kostela.

Na sklonku roku 2020 byly na kostel Nejsvětější Trojice v Litíči navráceny věžní hodiny. 

Hlavní věž kostela nyní zdobí nové číselníky o průměru 1250 mm v černé barvě s bílými římskými číslicemi. Při výrobě nových číselníků se vycházelo z původně dochovaných ciferníků, které byly před několika lety z věže demontovány a hrozilo jejich zřícení z důvodu nevyhovujícího technického stavu. Některé díly z původních číselníků byly opraveny a použity při výrobě nových. 

Původní hodinový stroj se bohužel nedochoval, nově pořízený je stroj klasické konstrukce s řídící elektronikou DCF a elektrickým nátahem zn. L. Hainz. Řídící elektronika zajistí přesný chod hodin se samostatnou regulací na zimní nebo letní čas, dále je vybavena pamětí při výpadku el. proudu, po dodávce el. energie se hodiny samy nastaví na aktuální čas. Hodiny nepotřebují žádnou údržbu kromě pravidelného mazání ložisek 2x ročně. 

Akce probíhala ve dvou etapách: I. etapa zahrnovala výrobu 3 ks číselníků včetně příslušenství a montáže, II. etapa pak pořízení věžního hodinového stroje, jeho montáž a celkové zprovoznění hodin. 

Na I. etapu návratu věžních hodin do hlavní věže kostela a obnovu vitráží kruhového rozetového okna nad vchodem obdržela obec Litíč v roce 2020 finanční příspěvek ve výši 171.000 Kč od Ministerstva kultury České republiky v rámci státní finanční podpory v programu: Podpora obnovy kulturních památek prostřednictvím obcí s rozšířenou působností, na obnovu nemovité kulturní památky – kostela Nejsvětější Trojice v Litíči. 

Pořízení hodinového stroje bylo uhrazeno z rozpočtu obce.


Lenka Mužíková

starostka obce Litíč


 
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 389x
 
24.05.2023 - U jičínské nemocnice vznikne nový pavilon psychiatrie spojený se dvěma podzemními patry pro parkování.
22.05.2023 - Informujeme o výluce traťové koleje v úseku Hostinné - Kunčice nad Labem - Vrchlabí ve dnech 29.5. - 15.6.2023.
27.04.2023 - Sváteční prodej: 1. května prodej bez omezení, ale 8. května počítejte s omezením prodeje ve velkých prodejnách
19.04.2023 - Malé obchody v obcích do 1 tisíce obyvatel obdrží v našem kraji celkem více než 3,8 milionu korun na provoz z dotace ministerstva průmyslu.

Volná pracovní místa

Asistent/ka pedagoga (ZŠ Sch. sady)

Školník / školnice (gymnázium DKNL)
Asistentka prodeje (JUTA, a.s)

Zdravotní sestra (Domov důchodců)


Kalendář akcí